Pelikan Calculation of Times Limited Edition
Pelikan Calculation of Times Limited Edition
Pelikan Calculation of Times Limited Edition
Pelikan Calculation of Times Limited Edition
Pelikan Calculation of Times Limited Edition
Pelikan Calculation of Times Limited Edition
Pelikan Calculation of Times Limited Edition
Pelikan Calculation of Times Limited Edition
Pelikan Calculation of Times Limited Edition
Pelikan Calculation of Times Limited Edition

Pelikan Calculation of Times Limited Edition (M9002)

Marka : PELİKAN
İndirim Oranı : %17 İndirim
Fiyat : ₺20.279,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺16.850,00(KDV Dahil)

Calculation of Times

İlerlediği sürece, zamanı bölüp ölçmek, insanoğlunun her zaman doğayı gözlemleyerek yapmaya odaklandığı bir şey olmuştur. Güneşin hareketi ve ayın farklı dönemleri gibi astronomik olayların zamanları, peryodik oluşum döngülerine sahip olmalarından dolayı, daha kesin biçimde ölçülebilmektedirler.

Atalarımız, bu gök olaylarından yola çıkarak, yıl, ay, gün ve saati hesaplayabilmişlerdir. Farklı mevsimleriyle bir yıl, dünyanın güneş etrafındaki yörüngesinden hesaplanmıştır. Bir ay, ayın dünya etrafındaki hareketine ve ayın farklı şekiller aldığı dönemlere göre belirlenmiştir. Dünyanın kendi etrafındaki bir dönüşe ve belirli gece-gündüz değişimine ise bir gün denmiştir. Tarihin daha sonraki dilimlerinde, güneşten yararlanılarak bir gün saat ve dakikalara bölünmüştür.

Tarihin ilk dönemlerinde, tarıksal alanlarda, güklerle ilgili bilgi hayatta kalabilmek için elzemdi. Daha sonraki zamanlarda insanoğlunun zamanı daha kesin biçimde ölçebilmesi sayesinde, nesiller arasındaki ve kenid çağlarındaki yerlerini tam olarak belirleyebilmişlerdir. Günümüzde, zamanın parçalara ayrılarak ölçülmesi günlük işlerimizi belirlemede en gerekli şeylerdendir. Bu şekilde zamanın hesaplanması, hayatımızı düzenleyebilmemizi ve iş günlerimizi yapılandırabilmemizi sağlamaktadır. Geleceği de ancak doğru bir zaman- ölçüm anlayışıyla planlayabiliriz.

"Calculation of Times" serisiyle Pelikan, insanlık tarihindeki bu önemli kazanımı anmaktadır. Zamana bağımlı olmayan zerafeti ve müstesna işlevselliği ile harikulade bir işçiliğe sahip bu Pelikan dolmakalem serisi yıl boyunca sizin seçkin ve değerli dostunuz olacak.

İnsanoğlu, ayın dünya etrafında 30 günden biraz az süren yörüngesinden yararlanarak bir yılı oniki aya bölmüştür. Ayın güneşle aydınlanan hep aynı tarafı dünyadan görülmektedir. Ayın ve güneşin kendi ve birbirlerine nispeten aldıkları farklı konumlara göre ayın değişen görünümleri bize ulaşmakta. Ayın dört ana dönemi olan, yeniay, ilk dördün, dolunay ve son dördün halleri Pelikan’ın bu serideki dolmakalemlerinin kapağına kabartma ile işlendi.

Eski zamanlarda Babilliler ve Yunanlılar, güneşin gökyüzündeki konumunu kullanarak ilk güneş saatini yaptılar. Gölgesi saatin yüzeyine düşen dikey konumda bir çubuk sayesinde sadece bir-iki dakika yanılmayla zamanı ölçebiliyorlardı.

Pelikan bu serinin dolmakalemlerinin kapağının üzerine işte onbir saat işareti olan bu güneş saatini işledi. Onikinci saat ise, aynı zamanda güneş saatinin çubuğunun gölgesini sembolize eden kalemin tokasının alt kısmına işlenmiş bir kabartma ile gösterilmekte.

Eski gelişmiş medeniyetler bir yıllık döngüyü resimlerle göstermeyi seviyorlardı. Her ayı, mevsimine göre uygun bir etkinlik veya olayla temsil ediyorlardı. Pelikan’ın bu dolmakalem serisinde Orta Çağın başlarına ait bir döngü kullanıldı. Tohum ekmek, hasat kaldırmak ve doğal ürünleri kullanmak bu eski takvimleri ya da ayları resmediyordu. Bu resimlerde, bitkilerdeki mevsimsel değişim de farkedilebilmektedir.

Bugün dünyanın bir çok yerinde Gregorian takvim kullanılmaktadır. Bir çok takvim değişikliği yapılmasından sonra, 16. Yüzyılda zamanı en doğru biçimde gösterebilmesinden dolayı Papa 13. Gregory’nin ismini taşıyan bu takvim kabul edildi.

Yazı yazarken nazenin bir zerafetin oluşmasına önem veriyorsanız, üzerinde kabartmalı güneş deseninin bulunduğu, üstün kaliteli 18 ayar altın uçta kendini gösteren özenli işçiliği kesinlikle takdir edeceksiniz. Kalemin ana gövdesi üzerinde Orta Çağda günlük hayatta kullanılan takvim temaları görülmekte. Bu temalar, rutenyumla kaplı siyah metal gövde üzerine, ince ayrıntılarına ve filigran desenlerine sadık kalınarak özenle işlendi ve daha sonra altınla kaplandı.

Mürekkep dolum kısmına işlenen seri numarası, bu serinin her bir dolmakalemini eşsiz bir kolleksiyon parçası olarak belirlemekte. Pelikan bu rakipsiz dolmakalem serisinden, Roma’nın kuruluşundan 760 yıl sonra, Hz. İsa’nın doğumuyla başlayan Roma takvimi anısına sadece 760 tane üretti.

"Calculation of Times" dolma kalemi 2008 yılında sınırlı sayıda ve 760 adet üretildi.

Calculation of Times

Dividing and measuring time as it passes – man has always focussed on this by observing nature. Above all astronomical events such as the movement of the sun and the different phases of the moon are clearly identifiable thanks to their periodical recurrence.

From these our forefathers once developed the calculating units for year, month, day and hour. The year with its different seasons is calculated from the orbit of the earth around the sun. The month corresponds with the movement of the moon around the earth and the change in the phases of the moon. The day results from the rotation of the earth around itself and the consequent change of day and night. In the further course of history the sun served to divide the day into hours and minutes.

In earliest times knowledge of the sky was necessary for people in agricultural areas essential for survival. Later a fi rmer understanding of time also served to allow people to determine precisely their place in the sequence of generations or their own age. To this day the division of time is essential in marking our everyday life. It helps us to arrange our lives and to structure our working day. The future can only be planned with an understanding of time.

With the edition "Calculation of Times" Pelikan is commemorating this important achievement for the history of mankind. Thanks to its time - less elegance and exceptional functionality the superbly crafted Pelikan fountain pen is an exclusive and valuable companion throughout the year.

From the orbit of the moon around the earth, which lasts just under 30 days, man divided the year into twelve months. Lit by the sun, only one half of the moon is turned towards the earth. Based on the position of the moon and sun are and the relation to each other, we see varying amounts of the moons illumination. The four phases of the moon which can be seen, new moon, fi rst quarter moon, full moon and last quarter moon, are embossed on the cap of the Pelikan fountain pen in high relief.

In ancient times the Babylonians and Greeks used the position of the sun in the sky and created the fi rst sundials. A vertical shadow stick, whose shadow fell on a clock face, served to measure time – often accurate to within a few minutes.

Pelikan has engraved the structure of a sundial with eleven marked hours onto the cap of the fountain pen. The twelfth hour appears as an embossed high relief in the lower part of the clip, which at the same time adopts the symbolic function of the shadow stick.

Early developed cultures liked to show the cycle of the year in pictures. Each month is represented by an activity or event adapted to a season. On the Pelikan fountain pen a cycle from the early Middle Ages can be found. Themes such as sowing seeds, harvesting and use of natural products characterize these early calendars or months in pictures. The seasonal vegetation cycle can also be recognised.

Today in many parts of the world the Gregorian calendar is used. Named after Pope Gregory XIII, it was adopted after numerous calendar reforms due in part to its precision and ability to accurately mark time at the end of the 16th century.

If you value stylish elegance when writing, you will appreciate the craftsmanship of the high-quality 18-carat gold nib, which has the sun embossed on it as a relief. The shaft shows calendar themes of everyday life in the Middle Ages. They are incorporated into the black metal shaft coated with ruthenium faithful to detail and filigree and then plated with gold.

The edition number, which is engraved on the filling handle, identifies each fountain pen as a unique collectors' item. Only 760 pieces of these unrivalled writing instruments have been made by Pelikan. This worldwide edition commemorates the Christian calendar, which began around 760 years after the founding of Rome with the birth of Christ.

Etiketler
Pelikan, Pelikan Calculation, Pelikan Calculation of, Pelikan Calculation of Times, Pelikan Calculation of Times Limited, Pelikan Calculation of Times Limited Edition, Pelikan Calculation of Times Edition, Pelikan Calculation of Limited, Pelikan Calculation of Limited Edition, Pelikan Calculation of Edition, Pelikan Calculation Times, Pelikan Calculation Times Limited, Pelikan Calculation Times Limited Edition, Pelikan Calculation Times Edition, Pelikan Calculation Limited, Pelikan Calculation Limited Edition, Pelikan Calculation Edition, Pelikan of, Pelikan of Times, Pelikan of Times Limited, Pelikan of Times Limited Edition, Pelikan of Times Edition, Pelikan of Limited, Pelikan of Limited Edition, Pelikan of Edition, Pelikan Times, Pelikan Times Limited, Pelikan Times Limited Edition, Pelikan Times Edition, Pelikan Limited, Pelikan Limited Edition, Pelikan Edition, Calculation, Calculation of, Calculation of Times, Calculation of Times Limited, Calculation of Times Limited Edition, Calculation of Times Edition, Calculation of Limited, Calculation of Limited Edition, Calculation of Edition, Calculation Times, Calculation Times Limited, Calculation Times Limited Edition, Calculation Times Edition, Calculation Limited, Calculation Limited Edition, Calculation Edition, of, of Times, of Times Limited, of Times Limited Edition, of Times Edition, of Limited, of Limited Edition, of Edition, Times, Times Limited, Times Limited Edition, Times Edition, Limited, Limited Edition, Edition,