Pelikan Toledo Dolma Kalem M900
Pelikan Toledo Dolma Kalem M900
Pelikan Toledo Dolma Kalem M900
Pelikan Toledo Dolma Kalem M900
Pelikan Toledo Dolma Kalem M900
Pelikan Toledo Dolma Kalem M900
Pelikan Toledo Dolma Kalem M900
Pelikan Toledo Dolma Kalem M900
Pelikan Toledo Dolma Kalem M900
Pelikan Toledo Dolma Kalem M900

Pelikan Toledo Dolma Kalem M900 (M900)

Marka : PELİKAN
İndirim Oranı : %20 İndirim
Fiyat : ₺14.239,99(KDV Dahil)
İndirimli : ₺11.391,99(KDV Dahil)

Pelikan

Pelikan markası 1838 yılında Hannower de Carl Hornemann tarafindan kurulan dünyanın ilk dolma kalem ve mürekkep üreticisidir. Özel el işçiliği ile hazırlanan kalemleri nesilden nesile köprü oluşturmaktadır. Limited edition ve dünyanın yedi harikası olan dolma kalem serilerinin her birinin ayrı bir efsaneleşmiş hikayeleri mevcuttur. Dünyaya ilk diferansiyelli piston mekanizmasını tanıtan pelikan kalem; ilk kurulduğu günden itibaren hem gündemi yakalayan hem de klasik modellerini koruyan kalem meraklılarının önemli bir markasıdır.

İspanyol stilinde çok değerli bir sanat eseri

Şam çeliğiyle çalışma sanatının binlerce yıllık bir geçmişi bulunmakta. Bu sanat dalında, çelik ya da demir eşyaların yüzeyi oymalarla süslenir. Sonra desenler üzerine ince bir altın levha yerleştirilir ve bu altın levha çekiç yardımıyla eşyaya iyice yapıştırılır. Bu yeni kabartma desenin daha iyi ortaya çıkması için de eşya yaklaşık 800oC’ye kadar ısıtılır. Bu şekilde çeliğin yüzeyi oksitlenir ve kararır, altın ise parlamaya devam eder. Bu teknik Araplarla beraber İspanya’ya taşınmış ve yüzyıllar içinde, özellikle İspanya’nın Toledo şehrinde daha da mükemmeleştirilmiştir.

1931 yılında Pelikan bu tekniği kendi Toledo modeline o kadar büyük bir başarıyla uyguladı ki, bu tasarım yıllar geçmesine rağmen neredeyse hiç değişmeden kalabildi. Bugün bu kalemin dekoratif gövdesi tek parça Sterling gümüşünden yapılmakta. Kalem, her bir evresi büyük bir itinayla yapılan çeşitli aşamalardan geçerek, üzerindeki motifin altınla (ya da gümüşüi bir görünüm kazanması için platinle) kaplanma evresine gelir. Her bir Toledo dolmakalemi Almanya’da, ayrı ayrı birer şaheser olarak yapılmaktadır. Zira üzerlerindeki oyma motifler, tek tek elle işlenmekte, her bir pelikanın tüyüne ayrı ayrı dokunulmaktadır. Çok fazla emek gerektirdiğinden, bir ayda bu kalemlerden ancak 200 tane yapılabilmektedir. Kapak, ön ve uç parça yüksek kalite siyah reçineden yapılmıştır.

Eğer bir Toledo dolmakaleminiz varsa, elinizde bir sanat eserini ve tarihten küçük bir kesiti tutuyorsunuz demektir.

Kalem Özellikleri

Alman el işçiliği ve üretimi,
Kapak ve uç kısım yüksek kalite siyah reçine,
Altın işlemeli gövde,
Klasik pelikan gagası şeklinde klips,
El ile işlenmiş 18 ayar altın uç.

 

.

Barrel created with precious metals, decorative band in 925 sterling silver plated 24k gold hand engraved with an elaborate technique of Damascus according to Toledo's famous artisan tradition
Differential plunger loading made of solid brass ensures extreme reliability and durability of the fountain time;
18 carat gold two-tone nib with rhodium decorations also available in EF, M and B widths; all Pelikan fountain pens are hand launched to ensure the quality of writing
Length of closed pen 16.3 cm; weight 38.6 grams
Made in Germany and supplied in a black high-quality gift box with gold tone on tone silk lining and serial number